Živá strava a naše intuice

Co jíme? Víme to vůbec ještě? Spousta umělých věcí je okolo nás, ale bohužel i v jídle, spousta chemikálií a bohužel i spousta velmi škodlivých věcí.

R. Littlesun, náčelník kmene Hopi, má velmi zajímavou přednášku na www.cestaksobe.cz ohledně živé stravy. Když bych si dovolila částečně shrnout jeho slova, tak my jsme se dneska už úplně odřízli od Matky Země. Ona vlastně do každé rostliny, každého plodu dává svoji energii, dává svoji pamět. Ale dnešní potravinový průmysl dělá vše pro to, aby v potravinách žádná pamět nebyla. Mezi lidma je hodně známo, že chuť vody se dá ovlivňovat tzv. diamantová voda, nabitá voda a pod. O čem to je? O tom, že se snažíme vodu znova nabít energií, která je léčivá resp. vhodná a zdravá pro náš organismus. Je to prima, není ovšem nad svoji vlastní studánku či pramen. A to samé ale platí o potravinách. V potravinách do sebe můžeme dostat vše, co Matka Země nabízí a našemu organismu prospívají a v dnešní době, když na tuto stravu přejdeme, tak i udravuje a čistí. Naše tělo na tuto stravu bylo nastaveno. Jsme propojeni s Matkou Zemí a věřte, že ona má spoustu infomací, která našemu tělu může dát a které mu pomůžou.

Co je to tedy živá strava?

Jsou to různé obilné či jiné semena, luštěniny, jádra, zelenina, ovoce, rýže atd. Vše co neprojde teplem, které by spálilo všechny infomace v potravině uložené. Bohužel i dnes najdete semínka které jsou "mrtvé".  Nejlépe poznáte že je potravina živá, když jí necháte vyklíčit. Je to velmi jednoduché a snadné. Může to doma dělat každý. Nebo si můžete stejně jako já pěstovat mladé obiloviny, zejména ječmen a špaldu, na zeleninové šťávy. Také to není nic složitého a jde to klidně i v paneláku. Návody budu přikládat postupně a nebo mi pošlete e-mail a já Vám ráda poradím, pokud budu moci.

Takový mladý ječměn je úžasná rostlina. Když z něj dostanete šťávu, stačí jenom malý panák a máte vitamíny a minerály na celý týden. A máte záruku, že se jedná o živou stravu a jste ve spojení s Matkou Zemí.

Hodně lidí používá ve své práci, či ve vztazích s ostatními lidmi svoji intuici. Ale Vaše intuice Vám může poradit co chce Vaše tělo aby jste zrovna jedli resp. co vašemu tělu v daný okamžik schází a co by mu za potravinu prospělo. Já jsem například nikdy nemusela broskve. A když jsem začala více poslouchat svoji intiuci, tak jsem jedla jeden čas broskve po kilech. teď mě to zase nutí pít čerstvou pomerančovou šťávu s citróny. Je to každou chvíli jiné. Také jsem poznala hlívu ústřičnou a mnoho dalších potravin z rostlinné říše. Je pravda, že se můj jídelníček hodně zmenšil, je opravdu málo potravin, které by neškodili a pokud možno pomáhali. A nemá to bohužel nic společného s BIO značkou. I produkty v bio kvalitě jsou kolikrát mrtvé. 

Já jsem například vegetarián, ale to neznamená, že máme být všichni vegetariáni. Naslouchejme svému srdci ono nám řekne. Kyždé tělo, každý organismum a každá duše potřebuje něco jiného. Jsme jedineční, každý z nás a takto přistupujme i k našemu jídelníčku. Vemte si třeba kolik maminek se trápí, že jejich děťátko nejí. Ale ono přitom je plné energie, vypadá zdravě a celá rodina má co dělat aby s ním vydržela tempo.

Závěrem mi dovolte říci, že pokud dáte prostor Vaší intuici i při výběru jídla, za čas poznáte i kvalitu dané potraviny a v obchodě si budete moci vybrat produkt, který není třeba tolik chemicky ošetřen nebo je v něm konstruktivní energie oproti destruktivní. Jenom tím, že budete vnímat svoji intuici tj. jste u regálu s pomeranči, chcete si ho koupit, ale jsou tam 3 druhy. Zavřete oči a poproste svoji duši o pomoc. Pak je otevřte, nepřemýšlejte a šáhněte (je to samozřejmě pouze jedna z mnoha možností, jak vnímat intuici). Vaše duše ví nejlépe, co Vaše tělo potřebuje, věřte jí. Ona Vás povede. Nenechte se odvést tím, co se kde říká, že musíte to a ono a vitamíny tam a minerály tady.....Stejně zhruba z 50% Vaše tělo přijímá energii z vesmíru neboli z okolí a né z jídla. proto jsou i ta miminka jak o om výše hovořím zdravá a plná síly. Více o tom mluví T. Marný na stránkách www.aluska.org:Přednášky Tomáš Marný.doc (134 kB) .